Mały Mundial św. Jacka” – pod takim hasłem odbywał się tegoroczny VII Międzydiecezjalny Turniej Piłkarski o Puchar św. Jacka. Podczas dwóch dni 11 i 12 czerwca na obiekcie sportowym Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Strzelcach Opolskich, 36 drużyn 7-osobowych ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wyższych metropolii górnośląskiej rozegrało w sumie 70 meczy (2x10 minut), które odbywały się równolegle na 4 boiskach o wymiarach orlikowych. W tym roku do kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dołączyły biorące po raz pierwszy udział szkoły podstawowe. Każda ze szkół w wyniku losowania wcieliła się w jedną z reprezentacji występujących na mundialu w Brazylii. W pierwszym dniu turniej odbywał się w prawdziwie brazylijskich warunkach pogodowych w ogromnym upale sięgającym 37º C w cieniu.

 

Głównym celem turnieju była przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży metropolii górnośląskiej związanych ze św. Jackiem poprzez sportową rywalizację w duchu fair play, wolnym od wulgaryzmów i agresji boiskowej, jak również propagowanie wartości w sporcie oraz ukazanie relacji pomiędzy wiarą i sportem. Turniej wpisywał się w takie akcje jak „Kibicuję Fair Play”, „W zdrowym ciele zdrowy duch” czy też „Stop zwolnieniom z WF-u”.


Pomimo tego, że Mały Mundial św. Jacka ma charakter turnieju towarzyskiego, zawodnicy walczyli bardzo zacięcie i nie mniej walecznie od piłkarzy w Brazylii. Było wiele emocji, walki do końca, ale przede wszystkim zabawy i ducha fair play. W pierwszym dniu w mundialu dla szkół ponadgimnazjalnych strzelono 82 gole, sędziowie pokazali 6 czerwonych i 17 żółtych kartek. W drugim dla szkół gimnazjalnych 108 goli, postawiono 2 czerwone kartki i 6 żółtych. W szkołach podstawowych strzelono 15 goli i obyło się bez żadnej kartki. Przykład najbardziej radosnego futbolu, bez wulgaryzmów i agresji na boisku dali najmłodsi ze szkół podstawowych oraz klerycy seminariów duchownych z Katowic, Opola i Panewnik.

W pierwszym dniu grały reprezentacje 16 szkół ponadgimnazjalnych i wyższych podzielonych na 4 grupy po 4 drużyny: w grupie A – seminaria duchowne (WŚSD Katowice, WSD im. św. Bonawentury Katowice-Panewniki, WMSD Opole, MOW Rudy Raciborskie), w grupie B – licea (I LO Kędzierzyn-Koźle, II LO Bytom, ZSOMS Racibórz, LO Strzelce Opolskie), w grupie C – technika (ZSME Bytom, ZSE Opole, ZSZ Krapkowice, CKZiU Strzelce Opolskie), w grupie D – zespoły szkół ponadgimnazjalnych (ZSP nr 5 Ruda Śląska, ZSP Otmuchów, ZSET Gliwice-Sośnica, ZSP Zawadzkie). Szczególne zainteresowanie wzbudzili studenci WSD im. św. Bonawentury z Katowic-Panewnik, którzy na turniej przyjechali w habitach i tak też odjeżdżali.

Puchar św. Jacka w pierwszym dniu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych trafił do zawodników z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem, natomiast w drugim w kategorii gimnazjalnej zdobyli go uczniowie Zespołu Szkół w Truskolasach z archidiecezji częstochowskiej. Wśród szkół podstawowych najlepsza okazała się szkoła z Czarnowąsów.

Poziom turnieju w kategorii szkół ponadgimnazjalnych był bardzo wyrównany, po rozgrywkach w grupach w meczach ćwierćfinałowych trzy wyniki wynosiły 1:0 a ostatni rozstrzygnęły dopiero rzuty karne. Ostatecznie w meczu o trzecie miejsce Kamerun (WŚSD Katowice) wygrał z Chorwacją (WMSD Opole) zaś w finale Włochy (ZSP Zawadzkie) po zaciętym meczu, rzutami karnymi wygrały z Wybrzeżem Kości Słoniowej (ZSE Opole). Zespół z Zawadzkiego grał w składzie: Jakub Binkowski, Andrzej Górniak, Łukasz Sierant, Jarosław Zieliński, Michał Konarski, Bartosz Szumski, Mariusz Macioszek, Roman Wacławczyk, Cezary Kowalczyk, Marcel Bartodziej. Opiekunem drużyny był pan Marek Binkowski.

Tytuł Najlepszego Piłkarza w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano Jakubowi Binkowskiemu z ZSP Zawadzkie a miano Najlepszego Bramkarza przyznano Pawłowi Olszewskiemu z WŚSD Katowice. Statuetkę Króla Strzelców otrzymał Jakub Korbiel z ZSZ Krapkowice.

W drugim dniu w kategorii gimnazjalnej rywalizowali uczniowie z Truskolasów, Gliwic-Łabęd, Jemielnicy, Strzelec Opolskich, Szymiszowa, Izbicka, Kolonowskiego, Tarnowa Opolskiego, Rogowa, Kielczy, Czarnowąsów i Woźników, a także zawodnicy najmłodsi ze szkół podstawowych z Suchej, Czarnowąsów, Kadłuba i Grodziska. Z szesnastu drużyn w półfinałowej czwórce znaleźli się: Honduras (ZS Truskolasy), Ghana (PGD Strzelce Opolskie), Ekwador (PG 19 Gliwice-Łabędy) i Niemcy (PG Jemielnica). Po bardzo wyrównanych meczach do finału weszły zespoły z Truskolasów i z Gliwic-Łabęd. Ostatecznie puchar zdobyły Truskolasy, a srebro przypadło uczniom z Gliwic-Łabęd (2:0). Natomiast w meczu o brąz gimnazjaliści z PG Jemielnica zwyciężyli drużynę gimnazjum dwujęzycznego ze Strzelec Opolskich 3:2.

Tytuł Najlepszego Piłkarza Szkół Gimnazjalnych otrzymał Mateusz Piśniak z Zespołu Szkół w Truskolasach. Miano Najlepszego Bramkarza przyznano Rafałowi Kaniakowi z PGD Strzelce Opolskie a statuetkę Króla Strzelców – Dawidowi Wojtyrze z ZS Truskolasy.

Skład zwycięskiej drużyny z Zespołu Szkół w Truskolasach: Krzysztof Kierat, Dawid Wojtyra, Andrzej Bogus, Dorian Matyja, Bartłomiej Kurzacz, Dominik Korzekwa, Mateusz Piśniak, Kacper Dąbrowski, Przemysław Jurczyk, Oskar Bogus. Opiekunem drużyny był pan Stanisław Wrzesiński.

Szkoły podstawowe rozgrywały mecze systemem "każdy z każdym" w oddzielnej grupie. Najlepsza okazała się Chorwacja (PSP Czarnowąsy), która wyprzedziła Brazylię (PSP Sucha), Meksyk (ZPO Kadłub) i Kamerun (NSP Grodzisko) grając w składzie: Benedikt Kokot, Arek Kikla, Szymon Malinowski, Piotr Tomala, Kamil Robotycki, Łukasz Robotycki, Paweł Geisler, Mateusz Wastub, Kacper Nowak, Jakub Borkowski, Arek Skuratowicz. Opiekunem drużyny był ks. Mariusz Stafa.

Tytuł Najlepszego Piłkarza Turnieju przypadł Rafałowi Klubikowskiemu z PSP Sucha, najlepszym bramkarzem został Michał Urbańczyk z ZPO Kadłub a Królem Strzelców Piotr Piontek z ZPO Kadłub.

Puchar św. Jacka szkołom gimnazjalnym wręczał o. Kazimierz Pac, pallotyn pracujący w Brazylii, w Rio de Janeiro. Opowiadając o podejściu Brazylijczyków do futbolu podkreślał, że w sporcie ważna jest współpraca ze sobą i miłość do piłki, ale najważniejszy jest szacunek do siebie nawzajem.

- Takie wyniki na faktycznym mundialu byłyby dużym zaskoczeniem, zwykle różnią się od tego, co potem oglądamy, ale wprowadzają wiele radości. Ten turniej rozwija się z roku na rok - dwa lata temu brało w nim udział 16 szkół, w tym roku już 32, więc to chyba się sprawdza. Jest to jeden z bardzo dobrych przykładów współpracy we wspólnym dziele wychowania dzieci i młodzieży - podsumowuje ks. Arnold Nowak z Kamienia Śląskiego, fundator jednego z pucharów.

Turniej zorganizowany został już po raz siódmy jako połączenie dwóch projektów edukacyjnych dla młodzieży pod tytułem: "Św. Jacek – światło ze Śląska" oraz „W poszukiwaniu wartości sporcie” realizowanych wspólnie przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, przy wsparciu wielu organizacji i sponsorów.

Adam Kała - Komitet Organizacyjny Turnieju

Relacje z poprzednich rozgrywek znajdziesz po wpisaniu do przeszukiwarki portalowej słowa Turniej.

Relacja w TVP Kurier  Opolski tutaj

Serwis zdjęciowy w Gościu Opolskim tutaj