Mała miejscowość Kościelec koło Proszowic zasłynęła z cudu, który się wydarzył w 1238r za sprawą św. Jacka. Dzięki Jego modlitwie w cudowny sposób podniosło się zboże zbite przez grad. Ocaliło to miejscową ludność przed biedą i głodem. Ten cud św. Jacka został przedstawiony w obrazie umieszczonym w antepedium ołtarza św. Jacka w klasztorze Dominikanów w Borku Starym k Tyczyna. Zobaczcie tutaj

 

Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 17 sierpnia, w dniu poświęconym św. Jackowi święci się kłosy,które wierni zabierają do swych domów. Oto zdjęcia z uroczystości, które odbyły się w się w klasztorze Dominikanów w Gidlach (tutaj) i w Jarosławiu (tutaj).
A co zachowało się w Kościelcu z "jackowych czasów" ?
Kościelec jest bardzo starą miejscowością, której początki sięgają  XIII w. To w właśnie w Kościelcu urodził się Biskup Wisław, który w 1229r po śmierci dostojnego Iwo Odrowąża przejął godność krakowskiego biskupa i pozostał nim do swojej śmierci w 1242r. To Biskup Wisław w 1231r ufundował  kościół pw św. Wojciecha. Ten wybudowany w stylu romańskim kościółek zachował się do naszych czasów i jak za czasów św. Jacka i Biskupa Wisława stoi ukryty wśród drzew. W jego wnętrzu, chociaż trochę zmienionym z upływem czasu, zachowało się sporo  romańskich elementów architektonicznych, które na pewno pamiętają "jackowe" czasy. Przez ozdobione pięknym portalem wejście kiedyś wchodzili do kościoła  i św. Jacek i Biskup Wisław.

Więcej
O historii Kościelca, o historii kościółka w Kościelcu i o figurze św. Jacka przy cudownym źródełku tutaj
O Biskupie Wisławie  tutaj

Modlitwę św. Jacka o przywrócenie zboża, zamieściliśmy już dawno na naszym portalu w zakładce cuda, czytaj tutaj