Poniżej zamieszczam fragmenty korespondencji z Panem Rafałem Hordyjewskim, który poprosił o jedną z ostatnich książek wydanych ze współudziałem portalu i przesłał ciekawą korespondencję z informacją o miejscach Jackowych.

Portal zaprasza do współpracy każdego, komu św. Jacek jest bliski, ponieważ istnieje dla poszukujących jego obecności w każdym wymiarze a zwłaszcza inspirowanych hiacyntoendorfinami. Tym razem odnaleziony w Poznaniu bez zwyczajowych atrybutów. Malarz mylnie podaje interpretację ostatnich lat żywota, wg. niego świętemu na starość pozostała tylko Ewangelia?

A oto korespondencja i co z niej wynikło.

Dziękuję bardzo za nadesłanie książki. Otrzymałem ją wczoraj.

Przy okazji chciałem zapytać czy jest możliwość dodawania miejsc na Jackowej mapie? Chciałbym zgłosić dwa. W Lublinie w Bazylice oo. Dominikanów znajduje się ołtarz św. Jacka - Bazylika jest teraz remontowana i wyposażenie jest poddawane renowacji. Można go za to zobaczyć na fotografiach dostępnych w sieci fotografiach np. tutaj, po prawej stronie zdjęcia. Kilka zdań na temat ołtarza znajdziemy w przewodniku na stronie klasztoru (tutaj).
W tym roku w poznańskiej katedrze odnalazłem przedstawienie św. Jacka wśród świętych przedstawionych na sklepieniu kopuły Złotej Kaplicy nad grobowcami Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jeśli Pan sobie życzy dysponuję zdjęciem własnego autorstwa.

Przesyłam obiecane zdjęcie z katedry z Poznania. Św. Jacka znajdziemy w kopule Kaplicy Królów Polskich (Złotej Kaplicy) wśród polskich świętych i błogosławionych. Gdy w lubelskiej Bazylice zakończy się remont i wróci ołtarz Jackowy prześlę także jego fotografię.

PS. Panie Rafale to bardzo ciekawe odkrycie. Na tym fresku artysta przedstawił św. Jacka z Księgą a nie ze zwyczajowymi atrybutami ( Świętym Sakramentem i Matką Bożą). To może być ciekawy przypadek do dalszych analiz postaci. Św. Był dla tego planu duchowego i i artystycznego ważny. Jacek stoi w centralnym miejscu, obok św. Jadwigi. Może ktoś głębiej zinterpretuje zamysł artysty? Zapraszam do dyskusji i internetowej przygody w królewskiej nekropolii dynastii Piastów.

Nanoszę Poznań i Lublin na mapę Jackowego świata. Tutaj
Dziękuję Panu

poznan_jacek_katedra.jpg
Św. Jacek w Złotej Kopule w nekropolii królów