Bracia Kaznodzieje

Święty Jacek był aktywnym członkiem Zakonu Kaznodziejskiego (OP) i głównym twórcą polskiej prowincji tego Zakonu, współtwórcą miejsca, jakie zajmują Bracia Kaznodzieje  nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

 

W tym miejscu publikujemy informację na temat Zakonu Kaznodziejskiego - nazywanego Dominikanami , zarówno w czasach związanych bezpośrednio z naszym Patronem, jak i w chwili obecnej.

Zainteresowanych zachęcamy do publikowania tutaj własnych artykułów. W ten sposób poznając Zakon, lepiej poznamy św. Jacka.

Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Wilnie zorganizowało wystawę  pt: „Św. Dominik i św. Jacek w Litwie: osiem wieków pamięci”.

"W bazylice Świętej Trójcy w Krakowie abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w dn 30.10.2022  z okazji 800. rocznicy przybycia św. Jacka do Krakowa. Homilii można wysłuchać na stronie Archidiecezji Krakowskiej wciskając link tutaj

Jarmark św. Jacka w Warszawie jest drugą, po Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, znaną nam inicjatywą wyjścia ojców Dominikanów na rynek.

Mija Jubileuszowy rok  800. lecia obecności  dominikanów w Polsce. W Gdańsku zakończyła się wystawa poświęcona jubileuszowi, zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdańska.
Miałem możliwość być obecny na otwarciu wystawy (relacja tutaj) . W dniu otwarcia, przemawiający dominikanie jak i kustosze wystawy,  nawet słowem nie wspomnieli o świętym Jacku, pierwszym polskim dominikaninie, założycielu prowincji i gdańskiego klasztoru.

Pan Jacek Osiewała przesłał nam list z Jackowym  artefaktem z 1840r. i katalogiem, Gratuluję cennej pamiątki. (  o naszej współpracy więcej po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwiska Osiewała)

Podkategorie

Nieco informacji o Zakonie Braci Kaznodziejów (Ordo Fratrum Praedicatorum – OP) 

Czytaj więcej: Dominikanie

Nieco informacji o św. Dominiku - założycielu Zakonu Kaznodziejów.

Czytaj więcej: Święty Dominik