Relikwiarz św. Jacka powstał w pracowni ARTBRAS pana Stanisława Czajki na zamówienie firmy Infracorr, której patronem jest właśnie św. Jacek.


Artysta w małej rzeźbiarskiej formie, w tym wypadku jest to odlew z metalu, zawarł wszystkie najważniejsze informacje, które nie tylko pomagają w modlitewnym skupieniu przy relikwii św. Jacka, ale pozwalają również mieć nadzieję na skuteczność jego wstawiennictwa.
Postać św. Jacka unosi się tutaj nad wzburzonymi falami, trzymając w dłoniach kielich ze Najświętszym Sakramentem i figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyraźne nawiązanie do cudownego przejścia Świętego po wodach Dniepru, a zarazem mocne przesłanie, że „jeśli idziesz przez życie z Jezusem i Maryją, otchłań cię nie pochłonie”.
W dolnej części relikwiarza artysta ukazał płonące miasto i świątynię – kolejne nawiązanie do płonącego po najeździe Tatarów Kijowa, i przestroga zarazem przed współczesnymi barbarzyńcami usiłującymi fizycznie bądź duchowo unicestwić nasze świątynie i miasta …
Przez całe wieki ludzie zwracali się do św. Jacka, prosząc o wstawiennictwo u Boga dla otrzymania potrzebnych łask, duchowych i materialnych, a on skutecznie im pomagał, o czym świadczą jego niezliczone cuda. Do jednego z nich (podniesienie zniszczonego gardem zboża i ocalenie ludzi od głodu (zob. tutaj.), nawiązują umieszczone po lewej stronie relikwiarza kłosy, przypominając, że św. Jacek karmił ludzi nie tylko Chlebem z nieba (Eucharystią), ale i tym powszednim …
O tym, że misja św. Jacka trwa nadal, mówi nam z kolei niepozorny napis u podstawy relikwiarza: www.jacek.iq, wskazujący zarazem, że nie ogranicza się ona już tylko do Północy (jeden z tytułów naszego Świętego brzmi „Apostoł Północy”), ale obejmuje ona dzisiaj cały świat, bo Internet taką właśnie możliwość stwarza. To dzięki stronie Internetowej, która nosi jego imię, św. Jacek może po wiekach wypełnić „dosłownie” nakaz apostolski Zbawiciela i dewizę swego macierzystego Zakonu (dominikanów), i zanieść Dobrą Nowinę usque ad ultimum terrae, czyli aż po krańce ziemi (Dz 1, 8).
Ps. Otwór z lewej strony, wyściełany czerwonym materiałem, symbolizującym miłość, to miejsce na relikwie Świętego. O uroczystościach przekazania relikwii i relikwiarza, poinformujemy w najbliższym czasie.

 
relikwiarz