Patrz mapa
Zapomniane centrum kultu św. Jacka jest ukryte w kościele San Giovani in Canale w Piacenza k/Mediolanu. Nieznane obrazy, będące śladami tego kultu, znaleźliśmy przed dwoma laty i powstał reportaż opisujący to odkrycie, który można przeczytać we wspomnieniu z podróży ( tutaj ). Zeskanowaliśmy również wycinki z prasy włoskiej, otrzymane od Pani profesor Natalii Bianchini. czytaj tutaj
Po raz pierwszy na świecie, prezentujemy tę kolekcję w Internecie. Nikt ze współczesnych nam Polaków tego przed nami nie widział, dlatego uważamy to za sensacyjne odkrycie.
Powstrzymywaliśmy się z prezentacją długi czas, dając pierwszeństwo zapowiadanej publikacji malarstwa włoskiego przez pewne wydawnictwo. Album, jednak nie został wydany, a my dłużej nie powinniśmy czekać, wiedząc, że Włochy są są celem turystycznych wyjazdów Polaków a nigdzie indziej na świecie w jednym miejscu ma tylu obrazów przedstawiających św. Jacka i to namalowanych przez słynnych artystów renesansu. Odkrywamy tajemnicę i przerywamy embargo. Niech mają nasi urlopowicze swego rodaka w Piacenza, niech go oglądają i podziwiają zatrzymując się tu po drodze. Może kiedyś ta kolekcja będzie udostępniana szerzej, a może kupimy ją i sprowadzimy do Polski.
Kieruję jeszcze raz podziękowania dla księdza Jacka Macki za organizację spotkania w Piacenza, Pani profesor Natalii Bianchini za zgodę i wspaniałą opowieść o historii konwentu i kościoła i za otrzymaną książkę na ten temat z dedykacją autorki (71), ojcu Cesare Ceruti OP za zaproszenie do zamkniętej dla turystów części klasztoru w której z wielką starannością przechowywany jest ten zbiór.
Kliknijcie niżej a odsłonią się obrazy
Zdjęcia powiększają się po kliknięciu na nie
Dominikanie przybyli do Piacenzy w 1220 roku założyli tu klasztor i zbudowali kościół pw. św. Jana (San Giovanni in Canale) W Prezbiterium tego kościoła umieścili dwa wielkie freski naprzeciw siebie. Na jednym przestawiony jest św, Dominik otrzymujący od papieża zatwierdzenie Zakonu na drugim św. Jacek ratujący Najświętszy Sakrament i figurę Matki Bożej z płonącego Kijowa ( o pobycie w Kijowie tutaj, opis cudu czytaj tutaj ). Jest to dowód na to, że nie było w XVI w. wśród świętych dominikańskich równego Jackowi. Ku czci św. Jacka w prawej nawie kościoła zbudowali kaplicę, do dzisiaj dotrwało tylko jej zdjęcie na którym pozbawiona jest obrazów, one jednak zachowały się do naszych czasów i my je odkryliśmy, aby zaprezentować teraz w Internecie. Treść obrazów i ich miejsce są dowodem, że św. Jacek ratował cały Kościół rzymski w czasie Reformacji. Był alegorią procesu przemiany, bo poprzez cud w Kijowie wskazywał na fundamenty katolicyzmu tj. na miłość do Syna poprzez Matkę i obronę tych wartości przed heretykami, treść nie tylko aktualną w czasie reformy katolickiej XVI w. lecz również i współcześnie.
Prawe zdjęcie pokazuje ślad kaplicy na ścianie. Jest to kolejny ślad po tym znalezionym w Wyszogrodzie na kamieniu w Kamieniu na cegle lub w kościele na ścianie
Kolekcja jest zbiorem zdjęć, zrobionych amatorskim sposobem, które tworzą galerię. Po kliknięciu na zdjęcie powiększy się ono, aby łatwo oglądać obrazy. Postaramy się niebawem wirtualnie zrekonstruować kaplicę.
Jedźcie do Piacenza, jest tam zapomniany kawałek naszej historii. Warto tam być.
PS.
Historia ma ciąg dalszy o tym tutaj w 2017r