Patrz mapa

Zapomniane centrum kultu św. Jacka jest ukryte w kościele San Giovani in Canale w Piacenza k/Mediolanu. Nieznane obrazy, będące śladami tego kultu, znaleźliśmy przed dwoma laty i powstał reportaż opisujący to odkrycie, który można przeczytać we wspomnieniu z podróży ( tutaj ). Zeskanowaliśmy również wycinki z prasy włoskiej, otrzymane od Pani profesor Natalii Bianchini. czytaj tutaj

Po raz pierwszy na świecie, prezentujemy  tę kolekcję w Internecie. Nikt ze współczesnych nam Polaków tego przed nami nie widział, dlatego uważamy to za sensacyjne odkrycie.

Powstrzymywaliśmy się z prezentacją długi czas, dając pierwszeństwo zapowiadanej publikacji malarstwa włoskiego przez pewne wydawnictwo. Album, jednak nie został wydany, a my dłużej nie powinniśmy czekać, wiedząc, że Włochy są są celem turystycznych wyjazdów Polaków a nigdzie indziej na świecie w jednym miejscu ma tylu obrazów przedstawiających św. Jacka i to namalowanych przez słynnych artystów renesansu. Odkrywamy tajemnicę i przerywamy embargo. Niech mają nasi urlopowicze swego rodaka w Piacenza, niech go oglądają i podziwiają zatrzymując się tu po drodze. Może kiedyś ta kolekcja będzie udostępniana szerzej, a może kupimy ją i sprowadzimy do Polski.

Kieruję jeszcze raz podziękowania dla księdza Jacka Macki za organizację spotkania w Piacenza, Pani profesor Natalii Bianchini za zgodę i wspaniałą opowieść o historii konwentu i kościoła i za otrzymaną książkę na ten temat z dedykacją autorki (71), ojcu Cesare Ceruti OP za zaproszenie do zamkniętej dla turystów części klasztoru w której z wielką starannością przechowywany jest ten zbiór.

Kliknijcie niżej a odsłonią się obrazy

Zdjęcia powiększają się po kliknięciu na nie 13_jmacki_cceruti__nbianchini_zborkowski

Dominikanie przybyli do Piacenzy w 1220 roku założyli tu klasztor i zbudowali kościół pw. św. Jana (San Giovanni in Canale) W Prezbiterium tego kościoła umieścili dwa wielkie freski naprzeciw siebie. Na jednym przestawiony jest św, Dominik otrzymujący od papieża zatwierdzenie Zakonu na drugim św. Jacek ratujący Najświętszy Sakrament i figurę Matki Bożej  z płonącego Kijowa ( o pobycie w Kijowie tutaj, opis cudu czytaj  tutaj ). Jest to dowód na to, że nie było w XVI w. wśród świętych dominikańskich równego Jackowi. Ku czci św. Jacka w prawej nawie kościoła zbudowali kaplicę, do dzisiaj dotrwało tylko jej zdjęcie na którym pozbawiona jest obrazów, one jednak zachowały się do naszych czasów i my je odkryliśmy, aby zaprezentować teraz w Internecie. Treść obrazów i ich miejsce są dowodem, że św. Jacek ratował cały Kościół rzymski w czasie Reformacji. Był alegorią procesu przemiany, bo poprzez cud w Kijowie wskazywał na fundamenty katolicyzmu tj. na miłość do Syna poprzez Matkę i obronę tych wartości przed heretykami, treść nie tylko aktualną w czasie reformy katolickiej XVI w. lecz również i współcześnie.

wnetrze  14_fresk_w_bazylice_sw_jana_in_canale  

  Prawe zdjęcie pokazuje ślad kaplicy na ścianie. Jest to kolejny ślad po tym znalezionym w Wyszogrodzie na kamieniu   w Kamieniu na cegle lub w kościele na ścianie

12_kaplica sciana

 

Kolekcja jest zbiorem zdjęć, zrobionych amatorskim sposobem, które tworzą galerię. Po kliknięciu na zdjęcie powiększy się ono, aby łatwo oglądać obrazy. Postaramy się niebawem wirtualnie zrekonstruować kaplicę.

1objawienie 8_sw._jacek_modlacy_sie_do_maryi
  3_jacek_ocala_syna_i_matke_zabierajac_ich_z_kijowa   6_sw_jacek_wskrzesza_modego_piotra_ktry_utona_w_wisle
  2_cudowne_przejscie_przez_wisle_na_kapie_z_towarzyszami_   4_sw_jacek_uwalnia_opoetanego
  1_cud_przy_grobie_sw_jacka_w_krakowie   7_smierc_sw._jacka
  9_sw._jacek_przywraca_wzrok_niewidomej_   10_uzdrowienie_chorej
  uzdr_upadlego_z_konia  

  Jedźcie do Piacenza, jest tam zapomniany kawałek naszej historii. Warto tam być.

PS.

Historia ma ciąg dalszy o tym tutaj w 2017r