W jednym z czterech najważniejszych kościołów Rzymu w bazylice patriarchalnej Santa Maria Maggiore, odnajdujemy - dla czytelników portalu, relikwiarz św. Jacka.

W tej świątyni jest więc symbolicznie św. Jacek, razem z papieżem, Klemensem VIII, który go kanonizował i który tu ma grobowiec w kaplicy Świętego Sakramentu. Przed śmiercią polecił wyryć na grobowcu napis,  że największym osiągnięciem jego pontyfikatu była kanonizacja św. Jacka( patrz zdjęcie płyty). Wcześniej w bulli kanonizacyjnej w 1594 r stwierdził „….święci Pańscy Starego i Nowego Testamentu nie uczynili takich cudów , których i św. Jacek by nie uczynił” , potwierdzając swoim autorytetem, że jest św. Jacek największym cudotwórcą wśród Świetnych. Ten przekaz  z XVI w. jest aktualny  również dzisiaj, kto ma wiarę niech sprawdzi!
O relikwiarzu poinformował nas ks. infułat Michał Jagosz, przesyłając swoją książkę o skarbach bazyliki. W niej jest zdjęcie relikwiarza oraz informacja, że jest on darem księdza uwierzytelnionym w 1969r. przez arcybiskupa Krakowa późniejszego św. Jana Pawła II. Pielgrzymi i turyści, odnajdźcie ten relikwiarz w bazylice i zdeponujcie tu wasze modlitwy . Ta relikwia to coś więcej niż ołtarze i kaplice św. Jacka w Rzymie, te znajdziecie w przewodniku tutaj.
Ciekawe, czy relikwiarz odwiedzi  bazylikę św. Sabiny na Awentynie? Jacek dotarłby do swojego rzymskiego domu, w którym jest wiele jego pamiątek ( o tym tutaj).
Bóg zapłać Księże Infułacie za ten dar i informację.
Poniżej zdjęcia: relikwiarza, książki, kaplicy i tablicy (choć, to ostatnie bardzo niewyraźne, bo zrobione przez moją córkę Joasię z narażeniem na połajankę ze strony strażników)

Reliwiarz św. Jacka w bazylice Santa Maria Maggiore santa maria maggiore oklsanta matia maggiore dedyk1kaplicatablica