Ołtarz św. Jacka w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w JarosławiuW nawie południowej w Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu jest ołtarz poświęcony św. Jackowi.Przedstawia św. Jacka na modlitwie do Matki Bożej.  

Z historii ołtarza

Po śmierci fundatorki świątyni jarosławskiej Annay Ostrogskiej, opiekujący się nią jezuici postanowili zmienić obraz św. Jacka na obraz z jakimś świętym Jezuitą. Gdy przystąpili do zdejmowania obrazu nagle usłyszeli głos wychodzący z obrazu: "Tu oczekuję na moich braci". Odebrali to jako znak i obraz pozostawili nietknięty. Ma on należną cześć wśród wiernych, aż po dzień dzisiejszy. W każdy czwartek odprawiana jest przy tym ołtarzu tzw. Nowenna do św. Jacka, która kończy się ucałowaniem relikwii Świętego.


Szczegóły ołtarza św. Jacka

Obraz św. Jacka
Obraz św. Jacka
  Św. Róża z Limy
Św. Róża z Limy
 
Św. Wincenty Fereriusz
 

 

Polichromie

Polichromie Adama Swacha przedstawiają sceny z życia św. Jacka:

Polichromie :: Sklepienie

Polichromia pod oknem
Polichromia pod oknem
Święty Jacek w chwale nieba
Święty Jacek w chwale nieba
 

Polichromie :: Wnęka w oknie  i ściana pod oknem

Obłóczyny świętego Jacka
Obłóczyny świętego Jacka w Bazylice św. Sabiny w Rzymie Jacek przyjmuje habit symbol przynależności do Zakonu z rąk Ojca Założyciela Dominika, obok klęczy prawdopodobnie Herman Niemiec, chociaż powinien tu być Czesław ubrany w szaty duchownego jak Jacek. Wnętrze jest tak surowe w formie jak rzeczywiście po dzień dzisiejszy wygląda bazylika
Świety zmożony snem
Świety zmożony snem. Według żywotopisarza Jackowego, lektora Stanisława, miał on częsty zwyczaj sypiać przy ołtarzu. Obok leży "Pismo Święte" różaniec i pejcz, którym zadawała sobie razy, aby fizycznie cirpieć za grzechy ludzi, upadabniajac się choć trochę w ten sposób do swojego Mistrza.
  Wskrzeszenie mężczyzny
Wskrzeszenie mężczyzny
Święty podczas modlitwy
Święty podczas modlitwy. W scenie samobiczowania za grzechy świata
Św. Jacek modli się o cud - uratowanie zniszczonego gradem zboża
Św. Jacek modli się o cud - uratowanie zniszczonego gradem zboża. działo sie to w Koscielcu pod Krakowem, gdzie do dziś obchodzone jest świeto na pmiatkę tamtego zdarzenia.

Polichromie ::  Filary

Święty z Najświetszym sakramentem i figurą Matki Bożej
Święty z Najświętszym sakramentem i figurą Matki Bożej, które heroicznie w cudowny sposób uratował z pożary świątyni w Kijowe podczas najazdu Mongołów.
Podczas cudownej przeprawy przez Dniepr
Podczas cudownej przeprawy przez Dniepr. raczej chodzi tu o Wisłę pod Wyszogrodem
  Wskrzeszenie mężczyzny
Wskrzeszenie mężczyzny. W hagiografiizapisano dwa tego rodzaju cuda. patrz zakładka " Cuda św. Jacka"
  Kuszenie
Kuszenie.